Veri analizi

Süper Lig'de ilk 7 haftanın xG tablosu: Puanlar performansı ne kadar yansıtıyor?

Trendyol Süper Lig 2026-27'de 7 hafta ve 63 maç geride kaldı. Her maçın gol beklentisi (xG) değerlerinden takımların 'beklenen puanını' hesapladık ve gerçek puan tablosuyla karşılaştırdık. Kim performansının karşılığını alıyor, kim puan kaybediyor, kimin yükselişi kırılgan?

Scorelex Editör EkibiYayın: 15 Ekim 2026Güncelleme: 15 Ekim 20268 dakika okuma
Kapsam
1-7. haftalar (63 maç)
Veri tarihi
12 Ekim 2026
Toplam gol / xG
185 / 181,9
Maç başına gol
2,94

Önce lig geneli: goller ve xG örtüşüyor

İlk yedi haftada 63 maçta 185 gol atıldı; aynı maçların toplam xG'si 181,9. Yani lig genelinde atılan gol sayısı, pozisyonların kalitesinden beklenen düzeye çok yakın: maç başına 2,94 gol ve 2,89 xG. Bu, takımlarda gördüğümüz sapmaların ligin geneliyle değil, takıma özgü bitiricilik, kaleci performansı ve şansla ilgili olduğunu gösteriyor. Beklenen puanı (xPuan) şöyle hesapladık: her maçta iki takımın xG değerini, o takımın atacağı gol sayısının ortalaması kabul ettik ve olası tüm skorların olasılığını hesapladık. Galibiyet olasılığının üç katı ile beraberlik olasılığının toplamı, o maçtan beklenen puanı verir. Örneğin 2,0'a karşı 0,5 xG üreten bir takım o maçtan ortalama yaklaşık 2,4 puan bekler; skor 0-0 bitse bile.

İlk 7 hafta: puan ve beklenen puan (xPuan)
TakımPuanxPuanFarkxGxGA
Galatasaray1614,7+1,316,47,3
Beşiktaş1514,7+0,313,35,4
Amed1413,4+0,613,86,4
Fenerbahçe1312,4+0,614,78,2
Trabzonspor1310,5+2,512,310,7
Alanyaspor128,8+3,28,39,1
Kocaelispor127,9+4,17,710,7
Çorum FK1010,00,010,210,7
Kasımpaşa108,8+1,27,48,4
Rizespor1011,0−1,010,18,8
Başakşehir810,3−2,310,911,7
Gaziantep FK87,8+0,28,011,2
Gençlerbirliği85,1+2,96,515,1
Erzurumspor FK86,9+1,15,410,4
Göztepe611,4−5,415,112,3
Konyaspor59,1−4,17,88,4
Samsunspor47,4−3,48,311,1
Eyüpspor34,9−1,95,715,9

xG: takımın ürettiği, xGA: rakibine verdiği toplam gol beklentisi. Fark = Puan − xPuan. Sıralama puan durumuna göredir.

Zirve: tablo ve xG aynı dört takımı gösteriyor

Galatasaray (16 puan), Beşiktaş (15), Amed (14) ve Fenerbahçe (13), xG farkında (xG − xGA) da ilk dört sırada. Galatasaray 16,4 xG üretip rakiplerine yalnızca 7,3 xG verdi; yaklaşık +9'luk xG farkı ligin açık ara en iyisi. Takım yedi maçta 160 şut çekti; bu, maç başına yaklaşık 23 şut demek ve en yakın takipçisi Beşiktaş'ın 123 şutunun belirgin biçimde üzerinde. Galatasaray'ın verisindeki dikkat çekici nokta savunma tarafında: rakipler yedi maçta yalnızca 22 isabetli şut çekti (ligin en düşük değeri), ama bunlardan 11 gol çıktı. 7,3 xGA'ya karşı 11 gol yemek, rakiplerin az bulduğu pozisyonları yüksek verimle kullandığını gösteriyor. Pozisyon vermeme alışkanlığı korunursa yenilen gol sayısının zamanla düşmesi beklenir. Yeni yükselen Amed'in tablosu da tesadüf görünmüyor: 13,8 xG üretip 6,4 xG verdi; +7,4'lük fark ligin üçüncü en iyisi. Beşiktaş ise rakiplerine toplam 5,4 xG ile ligde en az pozisyon veren takım.

Puanının üzerinde gidenler: Kocaelispor, Alanyaspor, Trabzonspor

Beklenen puanını en fazla aşan takım Kocaelispor: 12 puanı var, xPuanı ise 7,9. Takım rakiplerinden daha az pozisyon üretti (7,7'ye karşı 10,7 xG) ama yalnızca 6 gol yedi; savunma ve kaleci beklenenden yaklaşık 4,7 gol daha az gole izin verdi. Dört galibiyetin ikisi tek farklı; iç sahadaki üç maçı da gol yemeden kazandı. Alanyaspor 12 puanla xPuanının (8,8) 3,2 puan üzerinde. Yediği 6 gol, 9,1'lik xGA'nın belirgin biçimde altında; rakiplerin 34 isabetli şutunun 28'i gol olmadı. Trabzonspor'un durumu biraz farklı: 13 puan ve 10,5 xPuan. Takım hem hücumda hem savunmada beklentinin üzerinde: 12,3 xG'den 16 gol attı, 10,7 xGA'ya karşı yalnızca 5 gol yedi. Rakiplerin 35 isabetli şutundan 30'u gol olmadı; bu, ilk yedi haftanın en yüksek oranı. Gençlerbirliği de benzer bir grupta: 8 puanı var, xPuanı 5,1 ve 15,1 xGA ile ligin en çok pozisyon veren ikinci takımı.

  • Kocaelispor: 12 puan, 7,9 xPuan (+4,1).
  • Alanyaspor: 12 puan, 8,8 xPuan (+3,2).
  • Trabzonspor: 13 puan, 10,5 xPuan (+2,5); 10,7 xGA'ya karşı 5 gol.

Puanının altında kalanlar: Göztepe, Konyaspor, Samsunspor

Tablonun en büyük ayrışması Göztepe'de. Takım 6 puanla 15. sırada, ama beklenen puanı 11,4; aradaki 5,4 puanlık fark ligin en büyüğü. Göztepe 15,1 xG üretti; bu, Galatasaray'dan sonra ligin en yüksek ikinci değeri ve takım 15 gol atarak bunu karşılıyor. Sorun savunmada: 12,3 xGA'ya karşı 15 gol yedi ve rakiplerin 33 isabetli şutunun 15'i gole dönüştü. İç sahada xG'de 7,96'ya 4,22 üstün olmasına rağmen üç maçtan yalnızca 1 puan alması, sonuçların performansın gerisinde kaldığını açıkça gösteriyor. Konyaspor'un sorunu hücumda: 7,8 xG'den yalnızca 4 gol çıktı ve 5 puanlık takımın beklenen puanı 9,1. Samsunspor ise 4 puanla xPuanının (7,4) 3,4 puan altında; 11,1 xGA'ya karşı 15 gol yedi ve rakiplerin isabetli şutlarının üçte birinden fazlası gol oldu. Eyüpspor farklı bir durumda: 3 puanın beklenen karşılığı da düşük (4,9) ve 15,9 xGA ile ligin en çok pozisyon veren takımı. Burada sorun şanstan çok oyunun kendisi.

Bu tablo nasıl okunmalı?

Yedi maç küçük bir örneklem. Tek bir kırmızı kart, erken bir gol ya da 8-0 biten bir maç (6. haftadaki Fenerbahçe-Eyüpspor) bir takımın toplamlarını belirgin biçimde değiştirebilir. Bu yüzden xPuan farkını 'hak edilen puan' olarak değil, sonuçların performansla ne kadar uyumlu olduğunu gösteren bir işaret olarak okumak gerekir. xG şutun yerini, açısını ve türünü değerlendirir; şutla sonuçlanmayan tehlikeleri, oyun durumunu (öne geçen takımın geri çekilmesi gibi) ve kalecinin kalitesini ölçmez. Puan farkı büyük olan takımlarda bu etkenlerden hangisinin rol oynadığını görmek için maç detaylarındaki şut, kart ve olay akışı birlikte incelenmelidir.

  • xPuan farkı +3'ün üzerindeyse sonuçlar performansın önünde; savunma ve kaleci verimini izleyin.
  • xPuan farkı −3'ün altındaysa performans sonuçların önünde; pozisyon üretimi sürerse toparlanma beklenebilir.
  • İlk 7 haftada takımların xG farkı ile puanları arasındaki korelasyon 0,74; topa sahip olma oranı ile puan arasındaki korelasyon ise yalnızca 0,34.

Bu analiz nasıl hazırlandı?

Veriler Scorelex maç merkezinde yayımlanan maç istatistiklerinden alınmıştır: skorlar, şut sayıları, isabetli şutlar, ceza sahası içi/dışı şutlar, topa sahip olma, kurtarışlar, kartlar ve her maç için veri sağlayıcımızın modelinden gelen gol beklentisi (xG) değerleri. Kapsam Trendyol Süper Lig 2026-27'nin 1-7. haftalarıdır (14 Ağustos – 12 Ekim 2026, 63 maç). Takım toplamları, puanlar ve gol sayıları Scorelex puan durumuyla karşılaştırılarak doğrulanmıştır. Beklenen puan (xPuan) Scorelex tarafından hesaplanmıştır: her takımın maç içi xG değeri Poisson dağılımının ortalaması kabul edilmiş, olası skorların olasılıklarından galibiyet ve beraberlik olasılığı bulunmuştur (xPuan = 3 × galibiyet olasılığı + beraberlik olasılığı). Bu yazı 7. hafta sonundaki durumu anlatır; tablo yeni haftalar oynandıkça değişecektir.

Özet

İlk yedi haftada puan durumunun zirvesi xG ile büyük ölçüde örtüşüyor: Galatasaray, Beşiktaş, Amed ve Fenerbahçe hem puanda hem pozisyon üretiminde önde. Asıl sapmalar orta ve alt sıralarda: Kocaelispor, Alanyaspor ve Trabzonspor savunmadaki yüksek verimle beklentinin üzerinde puan topladı; Göztepe, Konyaspor ve Samsunspor ise ürettikleriyle orantılı puan alamadı. Önümüzdeki haftalarda bu farkların kapanıp kapanmadığı, tablonun asıl hikâyesi olacak.